Sztuka w relacji (2009)

Sztuka przemija, nawet jeśli jest nieśmiertelna. Aby zapewnić jej życie, malarz Jan Niksiński (57) z Warszawy tchnął w nią nowe życie. Swoją wystawę zatytułował. „Recykling 2”. Urodzony w powiatowym mieście Przasnysz w województwie mazowieckim, 100 kilometrów na północ od Warszawy, artysta studiował w gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych od 1973 roku i w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych od 1975 roku.

NIEOGRANICZONY RECYKLING WSPOMNIEŃ (2009)

ZWINGENBERG: Jan Niksinski składa swoje obrazy z wykorzystanych pomysłów, przechowywanych myśli i wspomnień. Ukazują one abstrakcyjną symbolikę, która w połączeniu z graficzną adaptacją tworzy wizualną całość. W ten sposób artysta otwiera swoją mentalną jaźń na publiczny dostęp, nie pozbawiając widza możliwości uzyskania osobistych poglądów. Bardzo ładny wybór jego najnowszych prac można oglądać w Remise do 27 grudnia. Wystawa została otwarta w niedzielę w obecności licznych gości.

Powierzchnia i jej tajemnice (2004)

„Sztuka zaczyna się tam, gdzie kończy się rzeczywistość”. Ten cytat trafnie opisuje twórczość polskiego malarza Jana Niksińskiego. Art-Galerie an der Stadtkirche wystawia obecnie jego abstrakcyjne prace. Te bardzo zredukowane, minimalistyczne dzieła sztuki, które można oglądać do Bożego Narodzenia, emanują czymś tajemniczym i niezwykłym pięknem.

Przemówienie Ilse Kersten na wernisażu wystawy „Obrazy i Obrazy”Jana Niksińskiego (2004)

Drodzy przyjaciele sztuki, drogi Janie!

     Przez wiele lat z powodzeniem sprzeciwiałam się wygłaszaniu przemówień na moich wystawach, bo uważałam, że obrazów nie można objaśniać, że można je tylko przeżywać. Powinny mówić za siebie, a słowa, moim zdaniem, wszystko tylko psują. A już do głowy by mi nie przyszło, że kiedyś sama będę pracować nad przemówieniem, że zapragnę przybliżyć widzowi obrazy innego malarza, że się na taką próbę odważę.

JAN NIKSINSKI (1988)

Urodził się 28 maja 1952 roku w Przasnyszu. W latach 1972-73 studiował wychowanie plastyczne i pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1973-78 kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem.

.