JAN NIKSINSKI (1988)

63. Wystawa Artystów Faber-Castell Rysunki ołówkiem i obrazy barwne od 3 sierpnia do 30 września 1988 r.

Urodził się 28 maja 1952 roku w Przasnyszu. W latach 1972-73 studiował wychowanie plastyczne i pedagogikę na Uniwersytecie Gdańskim. W latach 1973-78 kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, które ukończył z wyróżnieniem. W 1980 roku Niksiński otrzymał dziewięciomiesięczne stypendium artystyczne austriackiego Bundesministers für Wissenschaft und Forschung (Federalnego Ministra Nauki i Badań Naukowych), a w 1987 roku stypendium polskiego Ministerstwa Kultury. W międzyczasie uczył jako asystent profesora Hradila w Letniej Akademii w Salzburgu w 1982 roku. Mieszka w Warszawie i pracuje tam jako niezależny artysta. Na wystawie Jan Niksiński prezentuje 6 rysunków ołówkiem i 11 prac kolorowych. 11 prac kolorowych. W tych ostatnich wykorzystuje różnorodne techniki i materiały, takie jak tektura, fotografie, strony gazet, grubo nałożona farba, z której część została wydrapana na powierzchni, oraz wycięte, kolorowo nałożone obszary. Rezultatem są kolaże i materialne obrazy o szczególnym uroku.

Niemal we wszystkich pracach pojawiają się cienkie patyki, które malarz – zainspirowany przed laty wąskimi trzcinami leżącymi na kamienistych skałach – wielokrotnie przedstawia w bardzo realistyczny sposób. Znajdziemy je również w subtelnych rysunkach ołówkiem, które przyciągają uwagę mnogością odcieni, od delikatnej szarości po głęboką czerń.

Jan Niksiński nadaje kolorowi szczególny status w swoich obrazach. Delikatne, jedwabiste mieszane tony konkurują z mocnymi, silnymi płaskimi kolorami, które szczególnie podkreślają przesłanie obrazu.

Instytut Sztuki Nowoczesnej wystawia 18 kolejnych prac artysty w Schmidt-Bank-Galerie w Norymberdze do 16 września.

Helnrich StedingHelnrich Steding

.